1. Vzpostavljanje možnosti za razvoj lokalne skupnosti: zmanjševanje negativnih ekonomskih, okoljskih in družbenih posledic ter spodbujanje razvoja lokalne skupnosti. Odgovorni turizem preprečuje, da se ves dobiček izteka iz destinacije ali kopiči v rokah posameznikov (lokalnih ali mednarodnih), ter ima pozitivne učinke za lokalno prebivalstvo in skupnost (ne le za posameznike). Glavni moto je: Jej lokalno, spi lokalno, kupuj lokalno in uporabljaj lokalni prevoz.
2. Transparentnost in preglednost finančnega poslovanja: spodbujanje poštenega in odprtega poslovanja.
3. Varovanje okolja: zagotavljanje, da ima turizem čim manjši vpliv na okolje; da so prevozi, prenočišča, prehrana in ostali produkti ter storitve okolju čim bolj prijazni. Odgovorni turizem spodbuja ohranjanje biodiverzitete in naravnih virov ter zmanjšuje smetenje.
4. Delovni pogoji in plačilo: zagotavljanje, da zaposleni v turistični industriji za svoje delo dobijo pošteno plačilo, ki omogoča dostojno življenje, ter da delajo v varnih in zdravih delovnih pogojih, v skladu s pravnim redom, lokalnimi normami in konvencijami Mednarodne organizacije dela.
5. Enakopravnost spolov: zagotavljanje enakih možnosti in plačila za moške in ženske.
6. Otroško delo: spoštovanje tako Konvencije ZN o pravicah otrok kot tudi lokalnih družbenih norm.
7. Vključevanje in odločanje: vključevanje lokalnega prebivalstva v načrtovanje in sprejemanje odločitev, ki imajo pomemben vpliv na njihova življenja.
8. Razumevanje, spoštovanje in zaupanje: zagotavljanje bolj zadovoljive izkušnje prek vzpostavljanja stikov z lokalnim prebivalstvom in boljše razumevanje lokalnih kulturnih, družbenih in okoljskih zadev. Odgovorni turizem temelji na zaupanju in spoštovanju do ljudi in narave.
9. Dostopnost: zagotavljanje dostopa vsem mentalno in fizično hendikepiranim osebam.
10. Promocija odgovornega turizma: ozaveščanje o zmanjšanju negativnih posledic turizma in pomenu odgovornega turizma.